Mielőtt konkrétan rátérnénk arra, hogy a gipszkartonozás tulajdonképpen milyen esetekben merül fel igényként, nézzük meg, hogy miből is készül a gipszkarton. Most nem szeretnénk a gipszkartonozás címszó alatt oktatást tartani, azonban érdemes megnézni, hogy mi is ennek a csodálatos építőelemnek az alkotóeleme. Amint ez a nevéből is következik, gipszből készül.

De mi az a gipsz?

A gipsz a víztartalmú szulfátásványok csoportjába tartozó ásvány. Nagy tömegei természetes úton főként a tengervíz lepárlódásakor kiváló sórétegekben keletkeznek leggi l’articolo completo. A tengervíz ugyanis nem csak a kősó alkotó elemeit tartalmazza – bár azok a leggyakoribbak -, hanem a gipsz alkotóit is megtaláljuk benne. Mindenütt képződhet, ahol elég nagy a párolgás, így leggyakrabban a sivatagokban. A természetben és az ember tevékenysége nyomán is gyakran keletkezik. Például a kéntartalmú ércek bányászata alkalmával. A gipsz felhasználási területe nagyon sokrétű, tekintettel a nagyon jó tulajdonságaira, ami a könnyen megdolgozhatóságot illeti. Nos ebből az alapanyagból készül a gipszkarton, amit a gipszkartonozás során használunk. A gipszkarton másik alkotóeleme a kartonpapír, mely környezetbarát, általában újrahasznosított alapanyagokból készül.

Most, hogy már ismerjük az alapanyagot, nézzük meg, hogy mikor és hol érdemes gipszkartont felrakni.

A gipszkarton felhasználási területe igen széleskörű. Legyen az átalakítás, építkezés vagy felújítás. Gyakorlatilag nincs lehetetlen, határ a csillagos ég. A gipszkartonozás azért jó a megrendelőnek is, mert a szerelés gyorsan kivitelezhető, kevés felesleg képződik, így költséghatékony. Méretpontosan és hamar beköltözhető helyiségek készíthetőek el. Bármilyen lépcsős, íves, osztott vagy esetleg hullámos felszín és gipszkarton dekoráció megvalósításához használható. Padlóaljzat, válaszfal, falburkolat, tetőtér beépítés, előtétfal, válaszfal, különböző belső tér alakíthatók ki. Lehetőség van továbbá előtét fal, térhatárolás, vagy leválasztás utólagos kivitelezésére is. Azzal, hogy beépített fényeket is lehet a polcokhoz betenni, a polcozás is látványos lehet. Ezzel a megoldással a lépcsős vagy sima mennyezet is látványos eleme lehet az otthonunknak.

Segítségképpen itt egy rövid felsorolás gondolatébresztőnek, hogy hova is kerüljön a gipszkarton:

  • válaszfalként
  • előtétfalként
  • mennyezet, álmennyezetként
  • tetőtér
  • szárazvakolatként tűzvédelmi borításokra alkalmazott gipszkarton díszítő elemként
  • könnyűszerkezetes falak építésére
  • vizes helyiségek, fürdőszobák konyhák burkolására
  • hang és hőszigetelésre
  • beltéri dekorációs elemek készítésére
  • ablakkávázáshoz
  • polcok, díszítő berakások és egyéb ötletes megoldások kialakítására.

Ez csupán egy rövid kivonata annak, amely területeken használható a gipszkarton. A gipszkartonozás segítségével az épületek különböző elemei rövid idő alatt kialakíthatóvá válnak, és az egész arculat megváltoztatható.

Amint bemutattuk, a lehetőségek tárháza végtelen. Valóban igaz, hogy csak a képzelet szabhat határt annak, hogy melyik lehetőségét válasszuk.

Természetesen, mint minden más területen, itt is az Önökkel történő együtt gondolkodás a célunk.

 

gipszkartonozas